Pohádkový výletní vláček Úpáček po Malé Úpě

KUDY JEZDÍME A KOLIK TO STOJÍ

Malá Úpa (německy Kleinaupa), je horská příhraniční obec výrazně rekreačního charakteru ve východních Krkonoších. Území obce se nachází v chráněné zóně Krkonošského národního parku. Nejvyšším bodem obce je Sněžka 1603 m, kterou můžete zdolat z naší nejvyšší stanice POMEZKY za necelé dvě hodinky. Nejnižším bodem je místo, kde opouští území obce řeka Malá Úpa – 720 m, stanice SPÁLENÝ MLÝN. Obcí prochází silnice ke zdejšímu hraničnímu přechodu s Polskem. Oblast byla osídlena již v 16. století. Rozvoj osady je spojen s těžbou dřeva pro kutnohorské doly a později s těžbou a zpracováním železné a arsenové rudy. V roce 1779 obec navštívil císař Josef II. Název dala obci stejnojmenná řeka Malá Úpa, která na horním konci obce pramení a kousek pod dolním koncem se vlévá do Úpy. Až do vybudování silnice vedoucí podél řeky byl jediný přístup do obce přes hřeben od Horních Lysečin, tím si Malá Úpa zachovala svůj nezapomenutelný ráz a né nadarmo je přezdívaná KLENOT KRKONOŠ. Neváhejte a pojďte se kochat asi 40min jízdou po nejkrásnější trase ze Spáleného Mlýna na Pomezky nebo zpět. Zastavíme i na vyhlídce na Sněžku a u nejvýšše položeného kostela SV. Petra a Pavla v ČR. Trasu pak zakončíme u infocentra v Horní Malé Úpě 1050 m.n.m, odkud potom po dostatečné přestávce vyrazíme zpět na Spálený Mlýn. 

mapa-new

Více o trase vláčku Úpáčku na mapy.cz – trasa vláčku včetně zajímavých foto.

Jako zajímavost po trase můžete navštívit trosky letadla Junkers Ju 52/3m, které se roku 1945 se zde zřítilo na Sněžce. V roce 1998 došlo k jeho vyzvednutí trosek a ty jsou nyní vystaveny na infocetru Malá Úpa a ve stanici vláčku Kostel Sv. Petra a Pavla.

toman-mala-upa-03 toman-mala-upa-02 snezka-leto

Trasa začíná nebo končí na Spáleném Mlýně (Malá Úpa)
Spálený Mlýn (německy Mohornmühle) je částí obce Malá Úpa nacházející se ve východních Krkonoších v centrální části Krakonošova údolí mezi Pěnkavčím vrchem, Kraví horou a Dlouhým hřebenem. Leží v hlubokém údolí říčky Malé Úpy v prostoru jejího soutoku s Jelením potokem a dnes bezejmenným potokem s dřívějším německým názvem Plader Bach. Původně nesla lokalita název Mohornův Mlýn, ovšem poté co původní mlýn stojící na levém břehu řeky vyhořel, vžil se název současný. V roce 1779 v tomto mlýně přenocoval císař Josef II. Ve východním svahu stojí také socha Krakonoše a vedle ní tzv. Čertův mlýn, což je model mlýna s pohyblivými pohádkovými postavami poháněnými vodou.

jizdnirad2016casy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trasa vláčku končí a znovu začíná směm dolů na Pomezních Boudách (něm. Grenzbauden)

Pomezní boudy jsou nejsevernější část Horní Malé Úpy patřící k obci Malá Úpa u hranice s Polskem. Na polské straně leží osada Graniczne Budy. Pomezní Boudy leží v údolí mezi Smrčinnou horou a Lysečinskou horou ve výšce 1050 metrů nad mořem. Nachází se zde hraniční přechod pro osobní automobily na silnici II/252 od Trutnova, na kterou navazuje polská silnice 368. Z Pomezních Bud vychází cesta česko-polského přátelství vedoucí přes Sněžku na Špindlerovu boudu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA coufal-mala-upa-02 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2016ceny

 

 

 

 

Cena jízdenky pro osoby 12 – 60 let do půl trasy (Kostel) z koncových stanic za 100 Kč, celá trasa z konečné na konečnou Spálený Mlýn – Pomezky nebo Pomezky – Spálený Mlýn za 200Kč. Zpáteční jízdenka v jednom dni za 300 Kč. Ke každému dospělému vezeme jedno díte do 6 let ZDRAMA, další dítě do 12 let, ZTP, senior 60+, kočárek za 50% z ceny dospělého (vychovaný pejsek s košíčkem ZDARMA).

POZOR! Pro školy a velké skupiny jezdíme privátní jízdy s výraznou slevou.

Aktuální info o tom jestli jedeme najdete na našich facebok stránkách
https://www.facebook.com/vlacekupacek . Aktuální polohu vláčku do Vašeho mobilu získáte pokud zdarma zavoláte na číslo 777 50 20 17. Zpět na Váš smartphone bude odeslána SMS s mapou a polohou vláčku!

Leták na vláček úpáček včetně jízdního řádu pro tisk ve formátu A4.

vlacek2016